Petardy dum bum na Silvester

História ohňostrojov a petárd

Ohňostroje kedysi

Ohňostroj môže byť definovaný ako horľavé alebo výbušné zariadenie na vytváranie nápadného zobrazenia svetla alebo hlasného hluku.

Ohňostroje sa používajú na celom svete každý deň pri oslavách od malých súkromných narodeninových osláv až po štátne sponzorované podujatia.

Kvalita a výkon zábavnej pyrotechniky sa od ich náhodného objavu veľa zmenili a teraz nadobúdajú mnoho tvarov, tvarov a takmer nekonečnú škálu farieb.

Tu je stručný prehľad vývoja ohňostrojov v priebehu storočí.

Ešte nie je jasné, kedy boli ohňostroje prvýkrát vynaložené.

Niektorí si myslia, že ohňostroj sa prvýkrát objavil v Číne asi pred 2000 rokmi.

Najobľúbenejšia legenda je, že ohňostroje boli objavené náhodou, keď sa čínsky kuchár pracujúci v poľnej kuchyni zmiešal s aktívnym uhlím, sírou a soľankou (čo boli v tom čase všetky bežné kuchynské potreby).

Zmes zhorela a po stlačení v uzavretom priestore explodovala.

pyrotechnika v ázii

Ďalšia myšlienková škola však objavuje objav v určitom štádiu v 9. storočí počas dynastie Song (960-1279), aj keď by to mohlo ľahko predstavovať zmätok nad objavom strelného prachu kuchárom v poľnej kuchyni a vynálezom petardy.

Najčastejšie pripočítaný vynález vynálezcov - asi pred 1000 rokmi - je mních menom Li Tian.

Pochádzal z mesta Liuyang v provincii Hunan v Číne.

Táto oblasť je dodnes najväčším producentom ohňostrojov na svete.

Počas dynastie Song bol postavený chrám na uctievanie Li Tian a čínski obyvatelia stále oslavujú vynález petardy každý 18. apríla ponúkaním obetí Li Tian a vydávaním ohňostrojov.

V Číne sa myslelo, že petardy majú moc odraziť zlých duchov a démonov, ktorých vydesené zvuky vystrašia.

Petardy dum bum sa dnes veľmi často používajú na väčšine udalostí, ako sú narodenia, svadby, pohrebné obrady a narodeniny.

Čínsky Nový rok je veľmi populárnou udalosťou, ktorá je synonymom použitia petárd, o ktorých sa hovorí, že prinesú nový rok bez zlých duchov.

Strelný prach a pyrotechnika

Za zavádzanie strelného prachu do Európy v 13. storočí sa zvyčajne pripisuje Marco Polo, hoci mnohí historici uprednostňujú teóriu, že križiaci priniesli do Európy čierny prášok, keď sa vrátili zo svojich vojen na Blízkom východe.

Strelný prach

Počas renesancie sa objavili dve zreteľne oddelené európske školy pyrotechnického myslenia, jedna v Taliansku a druhá v nemeckom Norimbergu.

Taliani sa sústredili na komplikované efekty a ohromili svoje publikum oslnivými obrazovkami, zatiaľ čo nemecká škola zdôrazňovala vedecký pokrok.

Taliansko a Nemecko významne prispeli k ďalšiemu rozvoju zábavnej pyrotechniky a v polovici 17. storočia sa zábavná pyrotechnika používala ako zábava v nebývalej miere v Európe, čo sa osvedčilo v strediskách a verejných záhradách a zhromaždeniach.

Angličania boli tiež uchvátení ohňostrojom, v roku 1487 boli ohňostroje použité pri korunovácii Alžbety z Yorku (nevesta Henricha VII.) - kde drak chrlil oheň do Temže.

Anne Boleyn bola tiež svedkom ohňostroja pri jej korunovácii, kde boli majstri ohňa opísaní ako „diviaci vrhajú oheň a vydávajú ohavný hluk“.

Popularita ohňostrojov prosperovala vo Veľkej Británii počas suverenity kráľovnej Alžbety I.

William Shakespeare spomína ohňostroje v niekoľkých jeho hrách a ohňostroje si tak veľmi užívala samotná kráľovná, že si vytvorila pozíciu „Majstra ohňa Anglicka“ a kráľa.

James II bol spokojný s ohňostrojom pri jeho korunovácii, že skutočne rytiera svojho Majstra ohňa.

Popularita predaja ohňostrojov

Ohňostroje od svojho vynálezu určite prešli dlhou cestou a sme presvedčení, že v budúcnosti nás čaká oveľa viac objavovania a oveľa viac nových a vzrušujúcich vylepšení.

Predaj ohňostrojov https://www.theatlantic.com/business/archive/2013/07/the-fourth-of-july-in-9-graphs/277529/

Požiarna bezpečnosť a zábabná pyrotechnika

Po prvé, priraďte niekoho, kto bude zodpovedný za celkovú bezpečnosť tých, ktorí sa zapájajú do povzbudenia. Vymenujte ho za „požiarneho strážcu“.

Váš pozorovateľ ohňa môže byť dospelým členom rodiny / barkady, ktorý sa nijakým spôsobom nezapája do zapaľovania petárd alebo zapaľovania prskárov.

Určený požiarny strážca bude pôsobiť ako úradný „bezpečnostný dôstojník“ pri príležitosti Silvestra a mal by vykonávať tieto úlohy:

  • Dajte si pozor na akékoľvek nebezpečné akcie. Môžu to byť odchýlky od odporúčaných postupov zapaľovania petárd dum bum alebo dymovnice; drží petardy; namieriť alebo hádzať petardy na inú osobu, experimentovať, meniť poistku, miešať čierny prášok a iné chemikálie a používať cigarety počas používania petárd.
  • Netreba dodávať, že by sa deťom nikdy nemalo dovoliť hrať sa s petardami, a to ani pod dohľadom dospelých.
  • Skontrolujte a zaistite bezpečnosť v týchto oblastiach: oblasť požiaru (alebo oblasť, v ktorej sa používajú petardy) a oblasť vypadávania (oblasť, kde sa očakáva pokles trosky z pyrotechnických materiálov).

  • Nepoužívajte petardy v blízkosti skál, fliaš a zvyškov, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné projektily a lietajúce zvyšky; Odpaľovacie podložky pre rakety (kwitis) by mali byť riadne zaistené; Skladovanie petárd by malo byť mimo dosahu otvoreného ohňa;
  • Hasič by mal pozorne sledovať, kde môžu petardy pristávať alebo rakety pristávajúce na ľahké materiály alebo vysoko horľavé materiály.
  • Okamžite uhasiť malé požiare alebo oheň. Pripravte si začiatočné hasiace zariadenie (niekoľko vedier s vodou s lopatkou, vedro s pieskom, prenosný hasiaci prístroj). Mali by byť umiestnené v oblasti, kde sa používajú petardy.
  • Poskytnite bezpečné všetky nevybuchnuté petardy okamžite naliatím vody, aby ich nemohli používať deti, ktoré ich môžu ráno vyzdvihnúť.
  • Pomôžte ostatným, ktorí môžu potrebovať prvú pomoc (ak ste školení). Pripravte si prvú súpravu (na drobné rany a popáleniny). Identifikujte najbližšiu nemocnicu, ako aj spôsob núdzovej prepravy (vozidlo v pohotovostnom režime)
  • Ak požiar nie je možné kontrolovať, zavolajte najbližšiu požiarnu stanicu. Uistite sa, že vo vašej oblasti je počet najbližších hasičov.

Funny video, pri ktorom požiarnikom stoja vlasy dupkom

| Ako vyzerá zapalených 700 rakiet naraz?